شک نکن

ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ ﴿۲﴾اين است كتابى كه در آن هيچ ترديدى نيست [و] مايه هدايت تقواپيشگان است (۲)
الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ ﴿۳﴾
آنان كه به غيب ايمان مى ‏آورند و نماز را بر پا مى دارند و از آنچه به ايشان روزى داده‏ ايم انفاق مى كنند (۳)
 

تو اول سوره بقره خداوند میاد و میگه این کتابی است که هیچ شک و تردیدی در آن وجود نداره و برای هدایت متقین یا کسانی که تقوا پیشه کردند است.

من الان و با این درکم میتونم از ایه 2 این استنباط رو کنم که خدا میگه اگه میخوای هدایتت کنم و هدایتی که رد خور نداره یعنی هیچ اما و اگری توش وجود نداره بیا سمت من و این کتاب چون اگه این کتاب و حرفای توش رو باور کنی به همون اندازه نتیجه رو تو زندگیت میبینی. 

چون وقتی هدایت رو درک کنی میشی جزو تقوا پیشگان و اونجاست که هدایت خدا شامل حال تو میشه و اینجا یه نکته باحال هست که باید وا بدی و رها باشی تا هدایت بشی انقدر دنبال اما و اگر و این چیزا نگرد وقتی رها باشی و امیدت به هدایت خداوند باشه دیگه تمومه. 

و به اندازه ظرفت میتونی دریافت کنی پس تمام تلاشت رو بکن که ظرفت بزرگتر بشه هر چی بزرگتر بشه ظرفت، بیشتر میتونی درک کنی و از اون طرف چون طبق هدایت خدا داری پیش میری و بهشون عمل میکنی پس نتیجه تو دستاته.

ببین اصل موضوع و لپ کلام اینکه هر چقدر بیشتر باور کنی بیشتر نتیجه میاد چون باور بیشتر منجر به دریافت بیشتر هدایت میشه و عمل به اون هدایتها باعث نتیجه میشه پس تا میتونی تمام تلاشت رو بکن که بتونی هدایتها رو دریافت کنی که لازمه اش حال خوبه ته پس نزار به هیچ عنوان حالت بد بشه. 

شبیه این مثاله که وقتی میخوای درخت رو ببری اول تبر رو خوب تیزش کن بعدش زدنش زیاد کار خاصی نیست. اینجا هم همینه اصل موضوع دریافت هدایته که از حال خوب میاد دیگه نتیجه لا ریب هست یعنی شکی توش نیست چون از سمت خداونده و وقتی عامل باشی نتیجه میاد حالا شاید نه همون موقع ولی میاد.

آیه (3) آنان كه به غيب ايمان مى ‏آورند و نماز را بر پا مى دارند و از آنچه به ايشان روزى داده‏ ايم انفاق مى كنند.خدایا شکرت چقدر آیاتت میچسبه به من. چقدر بدرد حال و روز من میخوره. اشکم داره درمیاد از این هم هدایتگری تو. شبیه یه مربی خصوصی هستی که فقط یه شاگرد داره و تمام وقت شبانه روز دست به سینه کنارم وایستادی و بهم داری میگی که چیکار کنم خدایا واقعا از این نعمت حضور و نعمتی که به من دادی تا این مباحث رو درک کنم ازت سپاسگزارم میدونم که الان کنارمی و تو وجودم داری کلمات رو میاری خدایا از اعماق وجودم ازت سپاسگزارم بخاطر حال خوبی که با تو دارم و انقدر قلبم رو قوی میکنی خدایا شکرت شکرت شکرت و هزاران بار شکرت ،اینکه حست میکنم و لحظه به لحظه فقط داری بهم میگی که لذت ببرم و کاریت نباشه من هستم .

من چطور میتونم این رو درک کنم خدایا شکرت.داره میگه کسایی که به غیب ایمان دارند. یعنی چی یعنی همین چیزی که داره از دلت میاد همون چیزی که وقتی میاد تو دلت تو احساس خوبی داره همون چیزی که وقتی میاد دلت قلقلک میاد و میگه خودشه غیب یعنی عمل به همون احساس و کاری که داره میگه وقتی تو عامل میشی به اون قلقلک درونت یعنی به غیب ایمان داری و میگه نماز رو برپا میدارند یعنی چی یعنی ایمان به غیب تو با یاد خداونده یعنی برای انجام اون غیب فقط خدا رو در نظر میگیرند یعنی نمیگه تو دلش برای انجام اون کار من باید از فلانی کمک بگیرم یا هر چی، داره میگه من فقط تو رو میبینم و برای انجامش هم فقط تو رو در نظر میگیرم و تو دلم فقط از تو یاد میکنم و امیدم به توه. 

خلاصش میشه اینکه وقتی من میگم این چیزی که تو داری تو دلم بهم میگی من بهش ایمانم دارم و از سمت توه و انجام شدنش رو هم فقط از خودت میخوام.

تو قسمت اخر میگه چیزی که بهشون دادیم ازش انفاق میکنند.و این چقدر نکته داره داره میگه این کسایی که هدایت شامل حالشون میشه و به غیب ایمان دارند و خداوند رو میبینند کسایی هستند که از چیزی که بهشون دادیم انفاق میکنند یعنی چی انفاق ببین نباید اشتباه گرفته بشه خیلی وقتا ما انفاق و ببخش رو فقط به غریبه ها نسبت میدیم که اونها هم جزوی هستند.

 یعنی تو وقتی داری برای زن و بچه هات خرج میکنی داری انفاق میکنی چون میتونه خلافش هم باشه یعنی چی یعنی تو میتونی واسه خونواده ات هم خرج نکنی و تو شرایط بدی باشند تو میتونی واسه بچه ات چیزی رو فراهم نکنی و تو سختی باشه و فقط هر چی رو داری برای خودت نگه داشته باشی حالا تا تهش رو برو یعنی تو وقتی هزینه ای میکنی حالا هر چیزی که باشه میتونه خرید غذا باشه یا خرید پوشاک و یا سفر رفتن و یا هر چیزی که در این طیف میگنجه و یا کمک به بستگان و اشنایان و غریبه و همه و همه اینها همه نشانه کسانی هستند که تقوا پیشگان هستند و به خداوند ایمان میاورند.

 پس تو وقتی داری هزینه میکنی برای خودت و بقیه و همه و همه یعنی داری میگی به خداوند که من میخوام از تقواپیشگان باشم و هدایت خداوند شامل حال تو میشه. یعنی هر چیزی رو به کسی میدی یا میخری یا فراهم میکنی داری این رو به جهان میفرستی.

 و حالا نکته باحال ترش چیه یعنی تو وقتی داری به هر دلیلی یه خرجی میکنی یا یه کاری برای بقیه داری انجام میدی یعنی داری هی خودت رو جزو تفواپیشگان قرار میدی. و وقتی میگن ترس از سمت شیطانه اینجاست دیگه انفاق کردن کاریه که کسایی انجام میدن که تقوا پیشگان هستند یعنی کسایی که از قدرت هدایت خداوند برخوردار هستند.

خدایا شکرت بخاطر این اگاهی ها وقتی داری هر هزینه ای میکنی در راه خداوند و وقتی نیتت اینه دیگه دهنده کس دیگه ایه. و تو فقط تلاش کن که جزو تقواپیشگان باشی. 

خدایا شکرت و این باور رو داشته باش که خداوند نگفته که چقدر بده تو تا جایی که توان داری انجامش بده و از هدایت خداوند کمک بگیر دیگه بقیه اش با خودشه و خداوند محدودیتی نداره ذهن تو هر چقدر بیشتر باور کنه به طبع دریافتی بیشتری داره و از اون طرف انفاق تو بیشتر میشه و باز جزو گروه تقواپیشگان میشی.

 پس اینجاست که میگن ثروتمند شدن معنوی ترین کار دنیاست.چون خداوند به ما نگفته که چقدر انفاق کنید.

 ببین یه نکته ریز که اینجا هست درباره انفاق ما نباید حس کنیم که با انفاق من قراره کسی تغییر کنه و اتفاقی براش بیافته کما اینکه شاید هم بیافته ولی هدف ما اینکه جزو هدایت شدگان باشیم و کاری که جزو صفاتی هست که تقواپیشگان انجام میدن رو انجام بدیم و هدایت خداوند شامل حال ما بشه و نباید اینجوری فکر کنیم که انفاق کردن یعنی اینکه باید حتما بقیه باشند و کارهایی که تو داری برای نزدیکان و دوستان خودت انجام میدی جزو انفاق نیست.

 این باور رو باید درست کرد. چون من قرار نیست و اصلا نمیتونم کسی رو براش کاری کنم و تغییرش بدم اگه خودش نخواد و اگه من به غریبه یا کسایی که نیاز دارن کمک میکنم نباید پی نتیجه و این باشم که اتفاقی افتاد یا نه تو باید فقط کاری رو انجام بده که باید انجام بدی تا جزو تقواپیشگان باشی و چقدر باور به فراوانی رو میشه تو این آیه دید که خدا دوست داره من ثروتمند بشم چون وقتی ثروتمند بشم به هدایت یافتگان و تقواپیشگان نزدیک ترم و یعنی دارم طبق مسیر خداوند پیش میرم

منتظر خواندن نظرات زیبای شما هستم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Registration

Forgotten Password?